Sports Personality of the Year Award Tony McCoy odds on favourite

    The BBC Sports Star Of The Year Personality will be announced on Sunday 19th December in this the 57th year that the awards have taken place.

    First winner in 1954 was Chris Chataway who was chased home by fellow athlete Roger Bannister. Bannister you may recall had earlier that year become the first man its break four minutes for the mile.

    One of the more controversial choices was last year when the award went, rather surprisingly to Ryan Giggs, though he had achieved nothing of note during the year itself ,albeit a great and loyal footballer for Man Utd and Wales over many years.

    Yesterday, the “shortlist” of 10 for the 2010 awards was released by the BBC. That list – in alphabetical order is:-

    Mark Cavendish – Cycling 15 stage wins in the gruelling Tour de France equalling the all time record. A simply awesome record

    Tom Daley – Diving double Gold in Commonwealth Games Delhi. BBC Young Sports Personality. 2008 and 2009

    Jessica Ennis – Athletics World Indoor and European Championships Gold

    David Haye – Boxing Successful defences of WBA Heavyweight crown against both John Ruiz and Audley Harrison

    AP McCoy – Racing Won Grand National at 15th attempt. Champion Jockey 2009/10 for 15th successive year.

    Graeme McDowell – Golf US Open champion and winner of decisive final Ryder Cup singles. 2nd in order of Merit.

    Graeme Swann – Cricket ECB cricketer of the year, been nominated for the ICC world cricketer of the year awards and been named in the ICC world Test XI for 2010.

    Phil Taylor – Darts World Darts Champion, Premier Darts Champion

    Lee Westwood – Golf Second in both British Open and U.S Masters

    Amy Williams (Skeleton) first Briton in 30 years to win a Winter Olympic individual gold

    The early favourites with the bookies are the Northern Ireland duo of AP McCoy and Graeme McDowell.

    Who decides who gets the award? The nominees will be put to a public vote on the night of the live show, which will be broadcast from the LG Arena in Birmingham at 1900 GMT, Sunday 19 December on BBC One.

    So who will win? Few forecast Ryan Giggs last year – will this year see another shock announcement? I doubt it.

    Tony McCoy’s achievements during the year will be supported by a huge Racing vote and though some 200,000 votes may be needed I believe he will win . 15 successive Champion National Hunt titles is truly magnificent and he well deserved that Aintree win.

    Second place – this will be close between McDowell and Cavendish in my view but McDowell is likely to shade it though if cycling overall was a more popular TV sport then I’d have bet on Cavendish for no 2. A truly amazing achievement to with 15 stages of that gruelling Tour de France in three years.Nonetheless McDowell also had a great year and no one would be surprised if he was no 2 – indeed in British media circles many sports reporters are tipping him to win.

    Best outsider?: Phil Taylor

    Last Irish winner was Barry McGuigan in 1985.

    The nominees will be put to a public vote on the night of the live show, which will be broadcast from the LG Arena in Birmingham at 1900 GMT, Sunday 19 December on BBC One.

    Previous winners:

    2009 – Year 56

    1st – Ryan Giggs (football)

    2nd – Jenson Button (motor racing)

    3rd – Jessica Ennis (athletics)

    2008 – Year 55

    1st – Chris Hoy (cycling)

    2nd – Lewis Hamilton (motor racing)

    3rd – Rebecca Adlington (swimming)

    2007 – Year 54

    1st – Joe Calzaghe (boxing)

    2nd – Lewis Hamilton (motor racing)

    3rd – Ricky Hatton (boxing)

    2006 – Year 53

    1st – Zara Phillips (equestrian)

    2nd – Darren Clarke (golf)

    3rd – Beth Tweddle (gymnastics)

    2005 – Year 52

    1st – Andrew Flintoff (cricket)

    2nd – Ellen MacArthur (sailing)

    3rd – Steven Gerrard (football)

    2004 – Year 51

    1st – Kelly Holmes (athletics)

    2nd – Matthew Pinsent (rowing)

    3rd – Andrew Flintoff (cricket)

    2003 – Year 50

    1st – Jonny Wilkinson (rugby)

    2nd – Martin Johnson (rugby)

    3rd – Paula Radcliffe (athletics)

    2002 – Year 49

    1st – Paula Radcliffe (athletics)

    2nd – David Beckham (football)

    3rd – Tony McCoy (horse racing)

    2001 – Year 48

    1st – David Beckham (football)

    2nd – Ellen MacArthur (sailing)

    3rd – Michael Owen (football)

    2000 – Year 47

    1st – Steve Redgrave (rowing)

    2nd – Denise Lewis (athletics)

    3rd – Tanni Grey-Thompson (wheelchair athletics)

    1999 – Year 46

    1st – Lennox Lewis (boxing)

    2nd – David Beckham (football)

    3rd – Colin Jackson (athletics)

    1998 – Year 45

    1st – Michael Owen (football)

    2nd – Denise Lewis (athletics)

    3rd – Ewan Thomas (athletics)

    1997 – Year 44

    1st – Greg Rusedski (tennis)

    2nd – Tim Henman (tennis)

    3rd – Steve Redgrave (rowing)

    1996 – Year 43

    1st – Damon Hill (motor racing)

    2nd – Steve Redgrave (rowing)

    3rd – Frankie Detorri (horse racing)

    1995 – Year 42

    1st – Jonathan Edwards (athletics)

    2nd – Frank Bruno (boxing)

    3rd – Colin McRae (rallying)

    1994 – Year 41

    1st – Damon Hill (motor sport)

    2nd – Sally Gunnell (athletics)

    3rd – Colin Jackson (athletics)

    1993 – Year 40

    1st – Linford Christie (athletics)

    2nd – Sally Gunnell (athletics)

    3rd – Nigel Mansell (motor racing)

    1992 – Year 39

    1st – Nigel Mansell (motor racing)

    2nd – Linford Christie (athletics)

    3rd – Sally Gunnell (athletics)

    1991 – Year 38

    1st – Liz McColgan (athletics)

    2nd – Will Carling (rugby union)

    3rd – Gary Lineker (football)

    1990 – Year 37

    1st – Paul Gascoigne (football)

    2nd – Stephen Hendry (snooker)

    3rd – Graham Gooch (cricket)

    1989 – Year 36

    1st – Nick Faldo (golf)

    2nd – Frank Bruno (boxing)

    3rd – Steve Davis (snooker)

    1988 – Year 35

    1st – Steve Davis (snooker)

    2nd – Adrian Moorhouse (swimming)

    3rd – Sandy Lyle (golf)

    1987 – Year 34

    1st – Fatima Whitbread (athletics)

    2nd – Steve Davis (snooker)

    3rd – Ian Woosnam (golf)

    1986 – Year 33

    1st – Nigel Mansell (motor racing)

    2nd – Fatima Whitbread (athletics)

    3rd – Kenny Dalglish (football)

    1985 – Year 32

    1st – Barry McGuigan (boxing)

    2nd – Ian Botham (cricket)

    3rd – Steve Cram (athletics)

    1984 – Year 31

    1st – Jayne Torvill and Christopher Dean (ice skating)

    2nd – Seb Coe (athletics)

    3rd – Steve Davis (snooker)

    1983 – Year 30

    1st – Steve Cram (athletics)

    2nd – Jayne Torvill and Christopher Dean (ice skating)

    3rd – Daley Thompson (athletics)

    1982 – Year 29

    1st – Daley Thompson (athletics)

    2nd – Alex Higgins (snooker)

    3rd – Steve Cram (athletics)

    1981 – Year 28

    1st – Ian Botham (cricket)

    2nd – Steve Davis (snooker)

    3rd – Sebastian Coe (athletics)

    1980 – Year 27

    1st – Robin Cousins (ice skating)

    2nd – Sebastian Coe (athletics)

    3rd – Daley Thompson (athletics)

    1979 – Year 26

    1st – Sebastian Coe (athletics)

    2nd – Ian Botham (cricket)

    3rd – Kevin Keegan (football)

    1978 – Year 25

    1st – Steve Ovett (athletics)

    2nd – Daley Thompson (athletics)

    3rd – Ian Botham (cricket)

    1977 – Year 24

    1st – Virginia Wade (tennis)

    2nd – Geoff Boycott (cricket)

    3rd – Barry Sheene (motor cycling)

    1976 – Year 23

    1st – John Curry (ice skating)

    2nd – James Hunt (motor racing)

    3rd – David Wilkie (swimming)

    1975 – Year 22

    1st – David Steele (cricket)

    2nd – Alan Pascoe (athletics)

    3rd – David Wilkie (swimming)

    1974 – Year 21

    1st – Brendan Foster (athletics)

    2nd – John Conteh (boxing)

    3rd – Willie John McBride (rugby union)

    1973 – Year 20

    1st – Jackie Stewart (motor racing)

    2nd – Roger Taylor (tennis)

    3rd – Paddy McMahon (showjumping)

    1972 – Year 19

    1st – Mary Peters (athletics)

    2nd – Gordon Banks (football)

    3rd – Richard Meade (equestrian)

    1971 – Year 18

    1st – Princess Anne (equestrian)

    2nd – George Best (football)

    3rd – Barry John (rugby union)

    1970 – Year 17

    1st – Henry Cooper (boxing)

    2nd – Tony Jacklin (golf)

    3rd – Bobby Moore (football)

    1969 – Year 16

    1st – Ann Jones (tennis)

    2nd – Tony Jacklin (golf)

    3rd – George Best (football)

    1968 – Year 15

    1st – David Hemery (athletics)

    2nd – Graham Hill (motor racing)

    3rd – Marion Coakes (showjumping)

    1967 – Year 14

    1st – Henry Cooper (boxing)

    2nd – Beryl Burton (cycling)

    3rd – Harvey Smith (showjumping)

    1966 – Year 13

    1st – Bobby Moore (football)

    2nd – Barry Briggs (speedway)

    3rd – Geoff Hurst (football)

    1965 – Year 12

    1st – Tommy Simpson (cycling)

    2nd – Jim Clark (motor racing)

    3rd – Marion Coakes (equestrian)

    1964 – Year 11

    1st – Mary Rand (athletics)

    2nd – Barry Briggs (speedway)

    3rd – Ann Packer (athletics)

    1963 – Year 10

    1st – Dorothy Hyman (athletics)

    2nd – Bobby McGregor (swimming)

    3rd – Jim Clark (motor racing)

    1962 – Year 9

    1st – Anita Lonsbrough (swimming)

    2nd – Dorothy Hyman (athletics)

    3rd – Linda Ludgrove (swimming)

    1961 – Year 8

    1st – Stirling Moss (motor racing)

    2nd – Billy Walker (boxing)

    3rd – Angela Mortimer (tennis)

    1960 – Year 7

    1st – David Broome (showjumping)

    2nd – Don Thompson (athletics)

    3rd – Anita Lonsbrough (swimming)

    1959 – Year 6

    1st – John Surtees (motor cycling)

    2nd – Bobby Charlton (football)

    3rd – Ian Black (swimming)

    1958 – Year 5

    1st – Ian Black (swimming)

    2nd – Bobby Charlton (football)

    3rd – Nat Lofthouse (football)

    1957 – Year 4

    1st – Dai Rees (golf)

    (no record of the 2nd and 3rd place winners survives)

    1956 – Year 3

    1st – Jim Laker (cricket)

    (no record of the 2nd and 3rd place winners survives)

    1955 – Year 2

    1st – Gordon Pirie (athletics)

    (no record of the 2nd and 3rd place winners survives)

    1954 – Year 1:

    1st – Chris Chataway (athletics) 2nd – Roger Bannister (athletics)

    3rd – Pat Smythe (equestrian)

    So who do YOU think should be 1,2,3 in 2010?

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here