SSE Airtricity League First Division Fixtures 2018

Here is the full list of SSE Airtricity League First Division fixtures for 2018.

SERIES NO. 1

Fri. 23 February Cabinteely v Wexford Stradbrook 7.45 pm

Fri. 23 February Drogheda United v Finn Harps United Park 7.45 pm

Fri. 23 February Galway United v Athlone Town Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 23 February U.C.D. v Shelbourne The UCD Bowl 7.45 pm

Sat. 24 February Longford Town v Cobh Ramblers City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 2

Fri. 2 March Athlone Town v Cabinteely Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 2 March Shelbourne v Drogheda United Tolka Park 7.45 pm

Fri. 2 March Finn Harps v Longford Town Finn Park 8.00 pm

Fri. 2 March Wexford v U.C.D. Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 3 March Cobh Ramblers v Galway United St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 3

Fri. 9 March Cabinteely v Cobh Ramblers Stradbrook 7.45 pm

Fri. 9 March Drogheda United v Athlone Town United Park 7.45 pm

Fri. 9 March U.C.D. v Galway United The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 9 March Finn Harps v Shelbourne Finn Park 8.00 pm

Sat. 10 March Longford Town v Wexford City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 4

Fri. 16 March Athlone Town v U.C.D. Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 16 March Galway United v Cabinteely Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 16 March Shelbourne v Longford Town Tolka Park 7.45 pm

Fri. 16 March Wexford v Drogheda United Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 17 March Cobh Ramblers v Finn Harps St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 5

Fri. 23 March Drogheda United v Galway United United Park 7.45 pm

Fri. 23 March Shelbourne v Cobh Ramblers Tolka Park 7.45 pm

Fri. 23 March U.C.D. v Cabinteely The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 23 March Finn Harps v Wexford Finn Park 8.00 pm

Sat. 24 March Longford Town v Athlone Town City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 6

Fri. 30 March Athlone Town v Finn Harps Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 30 March Cabinteely v Drogheda United Stradbrook 7.45 pm

Fri. 30 March Cobh Ramblers v U.C.D. St. Colman’s Park 7.45 pm

Fri. 30 March Galway United v Longford Town Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 30 March Wexford v Shelbourne Ferrycarrig Park 8.00 pm

SERIES NO. 7

Fri. 6 April Drogheda United v U.C.D. United Park 7.45 pm

Fri. 6 April Shelbourne v Athlone Town Tolka Park 7.45 pm

Fri. 6 April Finn Harps v Galway United Finn Park 8.00 pm

Fri. 6 April Wexford v Cobh Ramblers Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 7 April Longford Town v Cabinteely City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 8

Fri. 13 April Athlone Town v Cobh Ramblers Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 13 April Cabinteely v Shelbourne Stradbrook 7.45 pm

Fri. 13 April Drogheda United v Longford Town United Park 7.45 pm

Fri. 13 April Galway United v Wexford Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 13 April U.C.D. v Finn Harps The UCD Bowl 7.45 pm

SERIES NO. 9

Fri. 20 April Shelbourne v Galway United Tolka Park 7.45 pm

Fri. 20 April Finn Harps v Cabinteely Finn Park 8.00 pm

Fri. 20 April Wexford v Athlone Town Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 21 April Longford Town v U.C.D. City Calling Stadium 7.30 pm

Sat. 21 April Cobh Ramblers v Drogheda United St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 10

Fri. 27 April Cabinteely v Athlone Town Stradbrook 7.45 pm

Fri. 27 April Drogheda United v Shelbourne United Park 7.45 pm

Fri. 27 April Galway United v Cobh Ramblers Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 27 April U.C.D. v Wexford The UCD Bowl 7.45 pm

Sat. 28 April Longford Town v Finn Harps City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 11

Fri. 4 May Athlone Town v Galway United Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 4 May Shelbourne v U.C.D. Tolka Park 7.45 pm

Fri. 4 May Finn Harps v Drogheda United Finn Park 8.00 pm

Fri. 4 May Wexford v Cabinteely Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 5 May Cobh Ramblers v Longford Town St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 12

Fri. 11 May Athlone Town v Drogheda United Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 11 May Galway United v U.C.D. Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 11 May Shelbourne v Finn Harps Tolka Park 7.45 pm

Fri. 11 May Wexford v Longford Town Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 12 May Cobh Ramblers v Cabinteely St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 13

Fri. 18 May Cabinteely v Galway United Stradbrook 7.45 pm

Fri. 18 May Drogheda United v Wexford United Park 7.45 pm

Fri. 18 May U.C.D. v Athlone Town The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 18 May Finn Harps v Cobh Ramblers Finn Park 8.00 pm

Sat. 19 May Longford Town v Shelbourne City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 14

Fri. 25 May Athlone Town v Longford Town Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 25 May Cabinteely v U.C.D. Stradbrook 7.45 pm

Fri. 25 May Cobh Ramblers v Shelbourne St. Colman’s Park 7.45 pm

Fri. 25 May Galway United v Drogheda United Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 25 May Wexford v Finn Harps Ferrycarrig Park 8.00 pm

SERIES NO. 15

Fri. 1 June Drogheda United v Cabinteely United Park 7.45 pm

Fri. 1 June Shelbourne v Wexford Tolka Park 7.45 pm

Fri. 1 June U.C.D. v Cobh Ramblers The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 1 June Finn Harps v Athlone Town Finn Park 8.00 pm

Sat. 2 June Longford Town v Galway United City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 16

Fri. 8 June Athlone Town v Shelbourne Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 8 June Cabinteely v Longford Town Stradbrook 7.45 pm

Fri. 8 June Galway United v Finn Harps Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 8 June U.C.D. v Drogheda United The UCD Bowl 7.45 pm

Sat. 9 June Cobh Ramblers v Wexford St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 17

Fri. 15 June Cobh Ramblers v Athlone Town St. Colman’s Park 7.45 pm

Fri. 15 June Longford Town v Drogheda United City Calling Stadium 7.45 pm

Fri. 15 June Shelbourne v Cabinteely Tolka Park 7.45 pm

Fri. 15 June Finn Harps v U.C.D. Finn Park 8.00 pm

Fri. 15 June Wexford v Galway United Ferrycarrig Park 8.00 pm

MID-SEASON BREAK – SATURDAY 16 JUNE – THURSDAY 28 JUNE – NO FIXTURES

SERIES NO. 18

Fri. 29 June Athlone Town v Wexford Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 29 June Cabinteely v Finn Harps Stradbrook 7.45 pm

Fri. 29 June Drogheda United v Cobh Ramblers United Park 7.45 pm

Fri. 29 June Galway United v Shelbourne Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 29 June U.C.D. v Longford Town The UCD Bowl 7.45 pm

SERIES NO. 19

Fri. 6 July Cabinteely v Wexford Stradbrook 7.45 pm

Fri. 6 July Drogheda United v Finn Harps United Park 7.45 pm

Fri. 6 July Galway United v Athlone Town Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 6 July U.C.D. v Shelbourne The UCD Bowl 7.45 pm

Sat. 7 July Longford Town v Cobh Ramblers City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 20

Fri. 13 July Athlone Town v Cabinteely Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 13 July Shelbourne v Drogheda United Tolka Park 7.45 pm

Fri. 13 July Finn Harps v Longford Town Finn Park 8.00 pm

Fri. 13 July Wexford v U.C.D. Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 14 July Cobh Ramblers v Galway United St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 21

Fri. 20 July Cabinteely v Cobh Ramblers Stradbrook 7.45 pm

Fri. 20 July Drogheda United v Athlone Town United Park 7.45 pm

Fri. 20 July U.C.D. v Galway United The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 20 July Finn Harps v Shelbourne Finn Park 8.00 pm

Sat. 21 July Longford Town v Wexford City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 22

Fri. 27 July Athlone Town v U.C.D. Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 27 July Galway United v Cabinteely Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 27 July Shelbourne v Longford Town Tolka Park 7.45 pm

Fri. 27 July Wexford v Drogheda United Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 28 July Cobh Ramblers v Finn Harps St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 23

Fri. 3 August Drogheda United v Galway United United Park 7.45 pm

Fri. 3 August Shelbourne v Cobh Ramblers Tolka Park 7.45 pm

Fri. 3 August U.C.D. v Cabinteely The UCD Bowl 7.45 pm

Fri. 3 August Finn Harps v Wexford Finn Park 8.00 pm

Sat. 4 August Longford Town v Athlone Town City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 24

Fri. 17 August Athlone Town v Finn Harps Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 17 August Cabinteely v Drogheda United Stradbrook 7.45 pm

Fri. 17 August Galway United v Longford Town Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 17 August Wexford v Shelbourne Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 18 August Cobh Ramblers v U.C.D. St. Colman’s Park 7.45 pm

SERIES NO. 25

Fri. 31 August Drogheda United v U.C.D. United Park 7.45 pm

Fri. 31 August Shelbourne v Athlone Town Tolka Park 7.45 pm

Fri. 31 August Finn Harps v Galway United Finn Park 8.00 pm

Fri. 31 August Wexford v Cobh Ramblers Ferrycarrig Park 8.00 pm

Sat. 1 September Longford Town v Cabinteely City Calling Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 26

Fri. 14 September Athlone Town v Cobh Ramblers Athlone Town Stadium 7.45 pm

Fri. 14 September Cabinteely v Shelbourne Stradbrook 7.45 pm

Fri. 14 September Drogheda United v Longford Town United Park 7.45 pm

Fri. 14 September Galway United v Wexford Eamonn Deacy Park 7.45 pm

Fri. 14 September U.C.D. v Finn Harps The UCD Bowl 7.45 pm

SERIES NO. 27

Sat. 22 September Cobh Ramblers v Drogheda United St. Colman’s Park 7.45 pm

Sat. 22 September Finn Harps v Cabinteely Finn Park 7.45 pm

Sat. 22 September Longford Town v U.C.D. City Calling Stadium 7.45 pm

Sat. 22 September Shelbourne v Galway United Tolka Park 7.45 pm

Sat. 22 September Wexford v Athlone Town Ferrycarrig Park 7.45 pm

FIRST DIVISION PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SERIES

Fri. 5 October 4th placed First Division club v 3rd placed First Division club

Mon. 8 October 3rd placed First Division club v 4th placed First Division club

Fri. 12 October Winner of 4th v 3rd Play-off v 2nd placed First Division club

Fri. 19 October 2nd placed First Division club v Winner of 4th v 3rd Play-off

PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF FINAL

Mon. 29 October Winner of First Division Play-off series v 9th placed Premier Division club

Fri. 2 November 9th placed Premier Division club v Winner of First Division Play-off series

(Or Wed. 7 November if one or both of the Clubs qualify for the Irish Daily Mail FAI Cup Final)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here